Семінар …. «КОЛЬОРОВІСТЬ» – ЦЕ ЗАВЖДИ НЕПОВТОРНІСТЬ…

У рамках мистецького фестивалю «Кам’яний острів» та за сприяння Рарицького Олега Анатолійовича, заступника декана філологічного факультету КПНУ ім. І.Огієнка, завідувача кафеди української літератури та журналістики, кандидата філологічних наук, доцента, відбувся семінар 23.09. 2016 р. учнів та вчителів СЗОШ №5, студентів педагогічного університету, методиста науково-методичного центру управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради Худік Ніни Михайлівни з Панченком Володимиром Євгеновичем, літературознавцем, автором відомих статей, підручників на літературну та історичну тематику, доктором філологічних наук, професором Національного університету «Києво-Могилянська академія», членом Спілки письменників України.

Під час розповіді професора присутні почули про маловідомі сторінки біографії Миколи Платоновича Бажана. Зокрема, Володимир Євгенович звернув увагу слухачів на малодосліджену поему «Дебора», опубліковану в 1968 році. Автобіографічні факти з життя Миколи Платоновича: перебування поета в Умані, зустріч із Лесем Курбасом та єврейською дівчиною Раїсою, – канвою вплетені в поему. Юнацька закоханість Миколи Бажана, трепетна турбота про долю дівчини (адже поет думав, що його кохана була розстріляна фашистами в Бабиному Яру під час ІІ світової війни) та зустріч із нею через багато років після тривожних подій, схвилювали молодих людей, спонукали замислитись про вічні людські цінності.

Також науковець розповів про проживання М.П. Бажана в Будинку письменників, де неодноразово доводилось переживати та щоночі очікувати йому на власний арешт, адже своєю творчістю поет привернув увагу комуністичного режиму.

Присутні залишились небайдужими й до розповіді літературознавця про факти з особистого життя Ліни Костенко, із якою Володимир Євгенович особисто знайомий. Цікаві автобіографічні колізії спонукали молодих людей до роздумів про життєвий вибір поетеси, людські чесноти та особисті стосунки, якими письменниця пожертвувала заради України. Усі ці історії вражають, надихають, змушують замислитись над буденністю і жертовністю заради більшого, ціннішого – своєї Вітчизни.

Акцентував увагу дослідник і на літературознавчих аспектах: неоромантизмі у творчості Ліни Костенко, неординарності подачі відомої легенди про Марусю Чурай, «життя високе і приземлене», про тугу за світом досконалим, високу ціну слова, бо, на думку професора, «можна мати меч і не мати слова». А тому життя Марусі Чурай – це історія рідної землі, яка розвивається в контексті: бути чи не бути Україні?

Проте думка, що, на жаль, Україна і досі не має свого Гомера, – стала важливим чинником, що сприяє і сьогодні пізнанню літературних імен, дослідженню маловідомих сторінок української історії.

Неабияке враження справило на учнів та студентів читання поезії Ліни Костенко «Кольорові миші». Аналізуючи різні світи, кольоровий та сірий, Панченко Володимир Євгенович звернувся до молодих людей із проханням: «Нам пропонують бути не сірими, а кольоровими. Тому будьте неординарними, адже «кольоровість» – це завжди неповторність!»

Усі учасники семінару отримали позитивні емоції, натхнення для досягнення мети, бажання змінювати життя, розмальовуючи його кольоровими фарбами.

Була проведена також екскурсія в музеї М.П.Бажана СЗОШ №5. Учні розповіли про цікаві моменти з біографії поета, продемонстрували особисті речі Миколи Платоновича, які передала на зберігання його рідна сестра.

Гість семінару подарував теплі враження, залишив приємні спогади. На згадку про зустріч Володимиру Євгеновичу було презентовано щоденник п’ятої школи.