Ц не типова шкільна книгозбірня. Сьогодні це справжній івент-майданчик, простір творчих учнів та небайдужих до рідного слова учасників освітнього процесу. Серед найпопулярніших заходів – буккросинги, марафон вільного читання, виставки літератури, ранкові зустрічі в бібліотеці, зустрічі з видатними діячами нашого міста тощо.
Бібліотека школи, поєднуючи в собі багатогранні функції дитячої, юнацької та спеціальної педагогічної бібліотеки, нині активно розвивається як навчальний заклад, інформаційно-методичний, культурно-освітній, інформаційно-бібліографічний центр. Вона є обов’язковим підрозділом навчального закладу, всі стратегічні освітньо-виховні завдання трансформуються у завданнях та діяльності бібліотеки.
У сучасному світі все більше зростає інформаційна роль бібліотеки, а це створює необхідність формування нових методів організації інформаційного простору на базі комп'ютерних технологій. Все частіше працівники бібліотек зустрічаються з новими термінами. Це пов’язано з впровадженням новітніх технологій у роботу книгозбірень, коли нововведення стають звичайною нормою діяльності бібліотеки. У словнику ви знайдете пояснення і нових, і вже відомих вам термінів.
Гігант і мурашка
Якою ви собі уявляєте найбільшу книгу? Не намагайтесь, все одно не відгадаєте. Найбільша книга побачила світ у 1832 році в Лондоні і мала назву «Пантеон англійських героїв». Її висота 5,7 метра, ширина — 3,7 метра, розмір літер — 15 см! Щоб перегортати її сторінки, потрібна була спеціальна драбина і зусилля кількох людей. Ну, а найменша у світі книжка «Мурашка» була надрукована порівняно недавно в Японії — в 1980 році. Це манюня розміром 1,4 на 1,4 сантиметра, а щоб її прочитати потрібна лупа.
Мудрі камені
На початку нашої ери в Китаї почали робити унікальні книжки. На високих кам'яних стелах китайські майстри викарбовували думки свого мудрого філософа Конфуція. Це робилося для того, щоб їх могли читати одразу тисячі людей. Аби набратися мудрості, біля цих кам'яних книжок збиралися сотні китайців, які спеціально приходили з різних куточків країни.
Протипожежні книжки
Коли ассирійський цар Ашшурбаніпал наказав створити бібліотеку з глиняних табличок, придворні, перешіптуючись, жартували над царем. Щоб перевезти таку бібліотеку в інше приміщення, знадобилося б кілька караванів верблюдів. Аж ось трапилось лихо: палац царя охопила пожежа. Згоріло все, але на превелику радість царя неушкодженою залишилась тільки його глиняна бібліотека. Вона збереглася й донині.
Як втекла «Одіссея»
У Давньому Римі жив собі багатій, котрий не вмів, та й не хотів учитися читати. «Навіщо самому читати, коли в мене є раби!» — зухвало казав він. Ледачий багатій примусив вивчати рабів свої улюблені книжки напам'ять. Одного раба він називав «Одіссея», бо той вивчив книгу Гомера напам'ять, другого — «Енеїдою» Вергілія. Ось така у нього вийшла жива бібліотека. Щовечора слухав він ті живі книжки. Та раптом почув погану звістку — раб утік і залишив по собі господарю напис на восковій табличці: «Або навчись читати, або шукай собі іншого Одіссея, дурний Циклопе».
Читачі-забудьки
Кожний з вас пам'ятає про те, що книжки в бібліотеку треба повертати вчасно. Але бувають суперзабудькуваті читачі. Наприклад, у 1975 році в бібліотеку Лондона була повернута книжка «Вчіться вишивати». Читачка так нею захопилася, що протримала її аж 43 роки. А от у «Книгу рекордів Гіннеса» потрапило прізвище читачки бібліотеки Кембриджа. Узяту нею книжку повернули її нащадки аж через 300 років! Як кажуть, краще пізно, ніж ніколи!
В багатьох країнах світу відзначають різке підвищення інтересу до бібліотек. Статистика багатьох країн показує, що бібліотеки — найвідвідуваніший заклад серед інших закладів культури. «Чому?» — спитаєте ви? Ось деякі моменти, які приваблюють до бібліотеки людей різної вікової категорії.
Всі сучасні бібліотеки обладнані Інтернетом із доступом до Wi-Fi. Приходь зі своїм комп'ютером і працюй! Користування комп'ютером і Інтернетом в бібліотеках безкоштовне. В бібліотечних фондах є все: книжки різними мовами, друковані чи у цифровому форматі, фільми, музика, газети і журнали із усього світу. Книгозбірні пропонують своїм відвідувачам різні безкоштовні курси, а за допомогою комп'ютерних навчальних програм можна покращити знання з математики, історії, географії чи навіть підготуватися до складання іспиту на водійські права.
У дитячих відділах, крім поличок із книжками, — килимки, м'які меблі та багато іграшок. Тут дозволяється все: лежати на животі, сидіти під столом, грати у комп'ютерні ігри. Не дозволяється тільки галасувати та дерти книжки. У музичному відділі за столиками сидять у навушниках меломани. В іншому залі дивляться кіно.
У сучасних бібліотеках є невеличкі кімнатки зі столиками, мікрохвильовками, кавоварками. Тут можна перекусити, не відриваючись від роботи. Можна завітати до бібліотечного кафе, поїсти і побалакати з новими друзями. А увечері тут навіть дискотека є!
У вас ще є сумніви в тому, чому молодь обирає бібліотеки? Найвідоміші бібліотеки світу